کاهش سرعت آیفون قدیمی بعد از عرضه مدل‌های جدید؛ داستان چیست ؟! + عکس

مدتی است انتشار یک شایعه کاربران اپل را کمی ناراحت کرده است؛ اپل سرعت آیفون‌ های قدیمی را بعد از عرضه محصولات جدیدش از روی عمد کاهش می‌دهد تا کاربران را به خرید مدل‌های جدید مجاب کند. شرکت Futuremark به عنوان فراهم‌کننده تست‌های مبنا، چندی پیش یک آزمایش انجام داد تا واقعی یا کذب بودن این شایعه را اثبات کند.

بر اساس این شایعه، سرعت آیفون های قدیمی مخصوصا بعد از دریافت آپدیت سیستم عامل جدید شدیدا کاهش پیدا کرده و عملکرد آن مختل می‌شود. Futuremark با در نظر گرفتن این موضوع، آزمایش را با آیفون 5 اس آغاز کرد. اکنون می‌دانیم این آیفون، قدیمی‌ترین مدلی است که به‌روزرسانی آی او اس 11 را دریافت کرده است. آزمایش تست سرعت بر روی مدل‌های جدیدتر نظیر آیفون 6، آیفون 6 اس و حتی آیفون 7 نیز انجام شد. نتیجه دقیق آزمایش‌ها را می‌توانید در مطلب زیر مشاهده کنید.

نتیجه نشان داد پردازنده آیفون 5 اس، بعد از دریافت آی او اس 11 در سپتامبر سال 2017، همانند زمان دریافت آی او اس 9 در حدود دو سال قبل کار می‌کند و اختلالی در آن ایجاد نشده است. نتیجه یکسانی حین آزمایش پردازنده‌های آیفون 6، آیفون 6 اس و آیفون 7 به دست آمد. البته عملکرد پردازشگر گرافیکی به مرور زمان کاهش پیدا می‌کرد، اما شیب تغییرات آن بسیار کم بود.

بر اساس داده‌های در دسترس، هیچ مدرکی برای اثبات کاهش سرعت آیفون قدیمی توسط اپل به صورت عمدی وجود ندارد. حتی آزمایش شرکتی معتبر همچون Futuremark نیز این فرضیه را رد می‌کند. اما چرا میزان جستجوی عبارت “iPhone Slow” بعد از هر مرتبه ارائه محصولات جدید افزایش پیدا می‌کند؟

به اعتراف خود کاربران، بیش از همه بعد از دریافت به‌روزرسانی سیستم عامل جدید؛ سرعت آیفون قدیمی آن‌ها کاهش پیدا می‌‌کند. در هر آپدیت سیستم عامل، تغییرات بسیار زیادی اعمال شده و اپلیکیشن‌های جدیدی اضافه می‌شوند. نکته اینجاست که نسخه‌ تازه آی او اس و همچنین اپلیکیشن‌های جدید، به طور ویژه برای کار کردن با قابلیت‌های سخت افزاری مدل‌های تازه از راه رسیده توسعه پیدا می‌کنند.

این موضوع می‌تواند به خوبی دلیل کاهش سرعت آیفون قدیمی را توجیه کند. پس اپل سیستم عامل موبایل جدید خود را برای محصولات قدیمی‌تر بهینه‌سازی نمی‌کند، به همین دلیل ممکن است کاربران مدل‌های سال‌های قبل احساس کاهش عملکرد دستگاه را داشته باشند.


یکی از دلایل کاهش سرعت آیفون قدیمی ناسازگار بودن سخت افزار آن با سیستم عامل جدید است

Futuremark اعلام کرده بخش جزیی از احساس کاهش سرعت آیفون قدیمی خود می‌تواند تنها ناشی از تلقین کردن باشد! وقتی کاربر می‌داند یک آیفون جدید به بازار عرضه شده، تصور می‌کند دستگاه وی کهنه و فرسوده است، به همین دلیل شدیدا حساس شده و کوچکترین کندی، که ممکن است در گذشته نیز به دفعات رخ داده باشد، به نظر وی مهم می‌آید. نباید فراموش کرد نه تنها آیفون، بلکه هر دستگاه دیجیتالی طی گذشت زمان با کاهش سرعت و توان پردازشی مواجه می‌شود. با این حال مدلی همچون آیفون 6 اس که دو سال پیش عرضه شده است، همچنان عملکرد بسیار سریعی دارد که در مقایسه با دستگاه‌های اندرویدی یک مزیت محسوب می‌شود.

بویر دیزاین


کد QR مطلب: QR Code for کاهش سرعت آیفون قدیمی بعد از عرضه مدل‌های جدید؛ داستان چیست ؟! + عکس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت امنیتی *

تعداد نظرهای در انتظار بررسی: 0